Pergola Lamelowa

Co to są pergole lamelowe?

Pergole lamelowe na rynkach Europy Zachodniej są zamiennie określane jako pergole bioklimatyczne. I ta właśnie nazwa w bardzo obrazowy sposób definiuje właściwości tej grupy pergoli. Dach pergoli stanowią aluminiowe, obrotowe pióra nazywane również lamelami. Pióra te posiadają od górnej strony specjalny ‘’kanał” do odprowadzania wody opadowej.

Pergola lamelowa jest zatem rozwiązaniem przeciwdeszczowym, choć większość producentów dopuszcza możliwość niewielkich wykropleń między piórami w trakcie ulewnego deszczu któremu towarzyszy porwisty wiatr. Woda opadowa odprowadzana jest z piór na belki pergoli które są jednocześnie rynnami, a następnie do słupów.

Rodzaje pergoli lamelowych

Oprócz typowych pergoli bioklimatycznych , które pozwalają jedynie na obrót piór wokół osi (najczęściej ok. 120 stopni ) , na rynku dostępne są również pergole które oprócz obrotu pozwalają również na zsuwanie pakietu lameli. Tego typu rozwiązanie w sezonie 2019 zadebiutuje w naszej ofercie. Będzie to pergola o nazwie Brera firmy Pratic.

Sposoby montażu Pergoli Lamelowych

Ze względu na sposób montażu pergole lamelowe, jak wszystkie pergole, możemy podzielić na wolnostojące (ogrodowe), instalowane do budynku (tarasowe) oraz instalowane w konstrukcji żelbetowej (sam dach).

Korzyści

Pergole lamelowe, dzięki możliwości obracania piór, jako jedyne umożliwiają ochronę przed nadmiarem promieniowania słonecznego przy jednoczesnym wentylowaniu przestrzeni tarasu. Optymalne położenie zapewni nam takie zaprojektowanie pergoli aby pióra funkcjonowały, w miarę możliwości, prostopadle do osi północ-południe.

Pergole lamelowe Śląsk i Małopolska

Większość naszych realizacji zlokalizowanych jest w Aglomeracji Górnośląskiej ( w Katowicach, Gliwicach, Mikołowie) na terenie Rybnickiego okręgu węglowego a zatem w Rybniku, Żorach oraz Jastrzębiu Zdroju oraz w okolicy Krakowa. Wydaje się, że specyficzny klimat i zanieczyszczone powietrze decydują o szczególnej popularności pergoli bioklimatycznych w naszym regionie.

Masz pytanie ? Napisz !
Z przyjemnością odpowiemy na każde.