Nowoczesne Pergole

Nowoczesne Pergole

Pergole klasyczne

W architekturze przyjęto najczęściej definiować pergole, jako konstrukcję składającą się z podpór- słupów oraz zadaszenia w postaci belek lub kratownicy wykonanej z drewna, stali, aluminium lub betonu która bardzo często wykorzystywana jest jako podpora dla roślin.

Pergole nowoczesne

Branża osłonowa a zwłaszcza producenci markiz tarasowych już kilkanaście lat temu używali pojęcia pergola w odniesieniu do zadaszeń tekstylnych w których ramiona przegubowe zastąpiono podporami i słupami. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się kolejne rozwiązania takie jak np. pergole z obrotowymi aluminiowymi piórami oraz pergole szklane zintegrowane z przeciwsłoneczną osłoną tekstylną.

W naszej opinii termin ,,nowoczesne pergole” możemy zatem użyć w odniesieniu do tych rozwiązań które pozwalają dynamicznie wpływać na ,,klimat w obszarze tarasu”, a zatem regulować ilość światła oraz chronić pergolę przed opadami atmosferycznymi.

Warto podkreślić że o ile klasyczne pergole porośnięte roślinnością mogą efektywnie zacieniać obszar tarasu to nie regulują już w żaden sposób światła oraz nie zabezpieczają przed deszczem. Zaś pergole pozbawione roślin posiadają w zasadzie jedynie funkcję dekoracyjną.

Nowoczesne pergole bioklimatyczne

Pergola lamelowa, pergola aluminiowa oraz pergola bioklimatyczna to nazwy tego samego produktu którego istotą jest możliwość ochrony przed słońcem z jednoczesną ,,wentylacją” przestrzeni tarasu. Pergola bioklimatyczna jest zatem przesłoną najbardziej efektywną termicznie – bowiem za pomocą pilota możemy pióra- lamele pergoli ustawiać pod takim kątem aby obszar tarasu pozostawał w cieniu ale ciepłe powietrze jednocześnie przedostawało się przez uchylone pióra ponad dach pergoli. Pergola bioklimatyczna po domknięciu lameli staje się jednocześnie niezwykle efektywną osłoną przeciwdeszczową a woda opadowa odprowadzana jest z piór w kierunku belek a następnie na wyznaczone kolumny.

Osłony pionowe pergoli

Większość nowoczesnych rozwiązań pozwala swobodnie zabudowywać boki pergoli. Najczęściej wykorzystywane osłony to rolety typu screen, okiennice przesuwne oraz szklane panele przesuwne. Ich zadaniem jest osłona przed słońcem, wiatrem i niechcianymi spojrzeniami.

Wymiary nowoczesnej pergoli

Stabilność przy dużych wymiarach jest główną przyczyną dla której nowoczesne pergole wypierają z rynku markizy tarasowe. Duże maksymalne rozpiętości oraz możliwość łączenia w moduły pozwala na gruncie dostępnych na rynku modeli zabudowywać co raz większe tarasy.

Rozwój

Ambicją większości firm produkcyjnych w branży osłon tarasowych, jest dzisiaj posiadanie własnego modelu nowoczesnej pergoli. Zatem większość nowych rozwiązań i innowacji pojawia się ostatnio właśnie w tym obszarze . Przewidujemy, że ten trend w najbliższym czasie będzie się jedynie pogłębiał. Mamy jednocześnie nadzieję pergole które już dzisiaj.

Masz pytanie ? Napisz !
Z przyjemnością odpowiemy na każde.