Najczęściej zadawane pytania

1. Czy dach pergoli chroni przed opadem śniegu?

Pergole tekstylne nie chronią przed śniegiem. Pergole lamelowe obliczane są na obciążenie śniegiem 120kg/m². Natomiast pergole szklane chronią przed śniegiem a zagęszczenie profili nośnych uwzględnia „strefę śniegową”. Zarówno w przypadku pergoli lamelowych jak również pergoli szklanych, brane są pod uwagę obciążenia statyczne, a nie obciążenia dynamiczne, które powstają w momencie zrzutu śniegu z połaci dachu.

2. Czy pergole tarasowe są odporne na wiatr?

Nawet najtańsza i najlżejsza pergola jest bardziej odporna na wiatr niż najlepsza markiza. Zdecydowanie najbardziej stabilna konstrukcja to pergola szklana oraz pergola lamelowa Top Prima. Pergole segmentowe z kolei wytrzymują podmuchy wiatru nawet powyżej 100km/h (wszystko zależy od wielkości pergoli oraz modelu). Najbardziej delikatnym rozwiązaniem jest pergola Top Light.

3. Czy dach pergoli chroni przed deszczem?

Wszystkie dostępne w naszej ofercie rozwiązania mogą chronić przed deszczem. Należy jednak pamiętać, że intensywnym opadom deszczu może towarzyszyć porwisty wiatr, który może oznaczać konieczność zrolowania lub zsunięcia niektórych modeli pergoli. Najbardziej skuteczne pod tym kątem rozwiązania to pergole szklane, pergole lamelowe oraz pergole segmentowe.

4. Czy montaż pergoli wymaga wykonania fundamentów?

Im „cięższa” pergola (np. dach szklany lub pergola lamelowa) tym większe fundament potrzebne są do ich zakotwienia. Pergole mogą być również montowane do płyt betonowych. Wielkość i kształt fundamentów oraz technologia kotwienia ustalana jest indywidulanie.

5. Która pergola jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma właściwie jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy z całą pewnością, że do realizacji projektu dochodzi wtedy; gdy właściwości pergoli spotykają się z oczekiwaniami klienta a koszt projektu jest zgodny z planowanym budżetem . Niezwykle istotne jest również taki dobór modelu pergoli aby korespondował on z architekturą obiektu. I dlatego właśnie w naszej ofercie znajdą Państwo tak różnorodne rozwiązania.

6. W jaki sposób odprowadzana jest woda z pergoli?

Najbardziej efektywne rozwiązanie w zakresie odprowadzenia wody stosowane są w dachu szklanym, w pergoli lamelowej oraz w pergoli segmentowej. W tych rozwiązaniach woda opadowa z dachu odprowadzana jest do rynny, a następnie na słupy. W pozostałych rozwiązaniach woda odprowadzana jest bezpośrednio z tkaniny.

7. Jak zamontować pergolę do ocieplonego budynku?

Montaż do ocieplonego budynku nie stanowi na dzień dzisiejszy większego technicznego problemu. W budynkach murowanych standardowo wykorzystywane są kotwy chemiczne w połączeniu ze specjalnymi reduktorami. Najbardziej popularne rozwiązanie to Thermax firmy Fischer. Reduktory tej renomowanej niemieckiej firmy ograniczają jednocześnie mostki termiczne, które powstają) w trakcie „wklejania” w mur prętów gwintowanych. W przypadkach zastosowania grubszych warstw izolacji konieczne jest zaprojektowanie i przygotowanie specjalnych dystansów.

8. Do czego służą osłony boczne w pergoli?

Przesuwne okiennice oraz rolety screen zabezpieczają przed wiatrem, zapewniają intymność w obszarze pergoli a przede wszystkim chronią przed niskim zachodzącym słońcem. Natomiast przesuwne panele szklane zapewniają ochronę jedynie przed wiatrem.

9. W jaki sposób sterujemy pergolą?

Wszystkie droższe modele pergoli (lamelowa, segmentowa, rolowana) sterowane są elektrycznie, za pomocą wyłącznika lub częściej pilota. Coraz bardziej popularne stają się również aplikacje dzięki którym sterujemy elementami pergoli (dach, rolety, oświetlenie, ogrzewanie) za pomocą telefonu oraz innych urządzeń mobilnych. Lekka pergola (TOP Light) najczęściej sterowana jest ręcznie za pomocą linki.

10. Jak czyścić tkaninę pergoli?

W pergolach w których użyto tkanin markizowych (pergole rolowane oraz TOP Light), z uwagi na wysokie ceny specjalnych środków czyszczących, zalecamy dłuższą eksploatację a następnie wymianę tkaniny. Natomiast tkaniny PCV, które wykorzystujemy w pergolach segmentowych oraz w pergoli TOP Light możemy czyścić szmatką przy pomocy delikatnych środków czyszczących, a następnie spłukiwać strumieniem wody.

11. Jak zabezpieczyć pergolę na zimę?

Pergoli lamelowej oraz pergoli rolowanych –kasetowych, nie musimy zabezpieczać. Pergole segmentowe oraz TOP Light które posiadają daszek ochronny dla zsuniętej tkaniny również nie muszą być zabezpieczane. Dodatkowe zabezpieczenie np. folią stretch nieokasetowanej oraz niezadaszonej tkaniny pergoli jest natomiast wskazane. Należy jednak pamiętać, że ofoliować możemy tylko dobrze wysuszoną tkaninę pozostawiając z boków przestrzeń do wentylacji. W niewielkich pergolach TOP L. warto rozważyć demontaż tkaniny na okres zimowy.

12. Czy pergola lamelowa jest w 100% szczelna?

Większość producentów nie deklaruje 100% szczelności . Ta ostrożność jest w naszej opinii podyktowana możliwością wykraplania się wody na elementach aluminiowych w niskich temperaturach, oraz możliwością przedostawania się kropli wody przez lamele w trakcie obfitych opadów którym towarzyszy porwisty wiatr.

13. Jakie zasilanie do pergoli?

Wszystkie pergole napędzane elektrycznie wykorzystują prąd o napięciu 230V. Jeśli zaś silnik pergoli jest niskonapięciowy wykorzystujemy stosowny transformator.

Masz pytanie ? Napisz !
Z przyjemnością odpowiemy na każde.